0 212 258 97 33 / [email protected]
Online Tahsilat


Tandem yumuşatma sistemleri

Ürün Kodu : Tandem yumuşatma sistemleri

Su yumuşatma sistemleri, iyon değişimi yöntemi ile, suda çözünmüş halde bulunan ve sertliğe (kirece) neden olan Ca ve Mg iyonlarını sudan uzaklaştırarak suyu yumuşatır.

İyon değiştirme kapasitesi, içerisinden geçen su miktarına ve ham su sertliğine bağlı olarak, dolar. Değiştirme kapasitesi dolan reçine yatağı tuzlu su salamura ile rejenere edilmelidir. Bu işlemler, otomasyon valfleri ile insan müdahalesine gerek kalmadan yapılabilir.

 

Suların sertliği, içerisinde çözünmüş olarak bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonlarının konsantrasyonu ile ifade edilir. 

Sert sular; aşırı sabun tüketimine, deride tahrişlere, sıcak su borularında, ısıtıcılarda, kazanlarda kireç birikimine, porselenlerde renk bozulmalarına, kumaşların ömrünü azaltıp yıpranmasına, kumaşlarda ve tabaklarda lekelere, yumuşak suya ihtiyaç duyan endüstrilerde, özellikle konserve ve tekstil endüstrilerinde problemlere neden olurlar.

 Su yumuşatma sistemleri, katyonik reçine yatakları sayesinde suya sertlik veren kalsiyum (Ca++) ve magnezyumu (Mg++) sudan uzaklaştırır. Basit iyon değişim prensibi ile çalışan bu reçineler, sularda bulunan Ca++ ve Mg++ iyonlarını tutar ve bunların yerine kendi yapısında bulunan sodyum (Na+) iyonlarını bırakır. 

Bu iyon alışverişinde bir süre sonra, reçine üzerinde bulunan Na+ iyonları tükenecektir. Sisteme yeniden Na+ yüklemek için tuz tankında salamura halde bulunan çözelti ile reçine yatağı yıkanır. Tüm reçine yatağı Na+ ile yüklendikten sonra durulanır ve tekrar servise alınır. Rejenerasyon denilen bu süreç, otomasyon valfleri sayesinde zamana veya debiye göre tam otomatik olarak yapılır.

Tandem yumuşatma sistemlerinin avantajı 7/24 kesintisiz yumuşak su verebilmesidir. Yumuşak su deposu bulunmayan sistemlerde kullanımı tercih edilir. 


Benzer Ürünler
Live Chat Software
arama motorlarina kayit, site ekle, link ekle, toplist site ekle Link ekle